Menu
Kurs kadrowy oferuje w programie między innymi naukę najpopularniejszych programów takich jak Comarch Optima oraz Płatnik. Zapewniamy pracę i naukę w komfortowych grupach do 10 osób.
Szkolenie umożliwia uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Na kursie przez nas oferowanym nauczymy Państwa praktycznych i teoretycznych aspektów pracy w kadrach. Teoria stanowi wprowadzenie do zajęć praktycznych.
Zmieniasz zawód, Chcesz pracować w działach kadrowo – płacowych ? Chcesz przypomnieć sobie przepisy prawa pracy?
Zapraszamy do nas!
Specjalista ds. kadr zajmuje się czynnikiem ludzkim w danej firmie. Każdy zatrudniony pracownik to nieodzowny potencjał firmy.
Działania kadrowe należy rozpocząć od zatrudnienia pracownika a co za tym idzie szeregu dokumentacji podczas przyjęcia nowej osoby do firmy.
Specjalista ds. kadr zacznie od działań związanych z HR-em – mianowicie od wybrania odpowiedniej osoby spośród kandydatów na dane stanowisko. Nie zawsze rekrutacja jest w kwestii obowiązków w/w osoby, ale z uwagi na możliwe kompetencje będzie osobą współodpowiedzialną za pozyskiwanie nowych pracowników.
Jeśli już mamy wybranego kandydata – zaczyna się proces związany z podjęciem zatrudnienia. I tu właśnie specjalista ds. kadr przygotowuje całą dokumentację. Rozpocznie od omówienia warunków zatrudnienia jednocześnie kierując osobę na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. Służy to zweryfikowaniu stanu zdrowia, aby można było wykonywać czynności na stanowisku pracy odpowiednio do zaplanowanej pracy. W pierwszym dniu pracy również pracownik jest kierowany na szkolenie wstępne BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy). Takie szkolenia będą odbywać się systematycznie co kilka lat, w zależności na jakim stanowisku jest zatrudnienie.
Po szkoleniu oraz wizycie lekarskiej specjalista ds. kadr przekazuje do zapoznania się i podpisania umowę o pracę oraz szereg dokumentów związanych z zatrudnieniem (np. regulamin pracy czy wynagradzania oraz informacje o urlopie wypoczynkowym).
Dla pracownika ds. kadr zaczyna się zbiór dokumentacji pracowniczej nowego pracownika – akta osobowe. Składają się one z 4 części – każda dotyczy innego czasu zatrudnienia pracownika oraz innych dokumentów.
Część A – dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie (np. cv, podanie, zaświadczenia, świadectwa szkolne czy świadectwa pracy)
Część B – dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebieg zatrudnienia (np. umowa o pracę oraz aneksy do umów, zakresy czynności, zaświadczenia czy certyfikaty o przebytych szkoleniach czy kursach podnoszących kwalifikacje, urlopy macierzyńskie, ojcowskie, rodzicielskie, bezpłatne, itp.)
Część C – – dokumenty związane z zakończeniem stosunku pracy (m.in. świadectwo pracy)
Część D – przechowywanie dokumentów związanych z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonych w innych przepisach (np. upomnienia, nagany, kary)
Warto dodać, że taka dokumentacja – akta osobowe – prowadzone są dla każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę – w zależności od ilości zatrudnionych pracowników może ich być 5 lub 50 lub 500.
Akta osobowe są dokumentacją potwierdzającą cały przebieg zatrudnienia u danego pracodawcy i to na specjaliście ds. kadr ciąży obowiązek prawidłowego prowadzenia i zbierania niezbędnych danych. W przypadku kontroli przez np. Państwową Inspekcję Pracy – dokumentacja ta jest sprawdzana przez Inspektora w obecności specjalisty ds. kadr. A co za tym idzie, wszystko musi być zgodne z przepisami – co nie zawsze jest łatwe bo przepisy się zmieniają.
Oprócz akt osobowych specjalista ds. kadr i płac (specjalista ds. kadr) musi mieć wiedzę teoretyczną i praktyczną przy naliczaniu i rozliczaniu urlopów wypoczynkowych pracowników. Różny staż pracy, niepełny etat – to główne kwestie do prawidłowego wyliczenia ilości dni urlopu wypoczynkowego na dany rok kalendarzowy.
Listy obecności czy karty czasu pracy to kolejny ważny element pracownika kadrowego – odpowiednia ewidencja pozwoli na prawidłowe rozliczenie czasu pracy – np. naliczenie dodatków za pracę w porze nocnej czy pracy w godzinach nadliczbowych.
Warto wspomnieć również o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem. Specjalista ds. kadr i płac (specjalista ds. kadr) musi posiadać wiedzę o tym jak naliczać, ile tygodni i w jakim czasie przyjmować wnioski o urlop macierzyński, urlop ojcowski czy urlop rodzicielski. Świeżo upieczeni rodzice nie zawsze mają głowę i czas, aby te kwestie uregulować. Jest to również ważne nie tylko w nieobecności rodziców w pracy ale również z prawidłowo naliczonym wynagrodzeniem właśnie za ten czas opieki nad nowym członkiem rodziny. I tu należy pamiętać o opcji 80% wynagrodzenia przez całe 52 tygodnie bądź 100% (urlop macierzyński i 60% urlop rodzicielski).
Do obowiązków dochodzą jeszcze kwestie związane z regulaminami np. pracy czy wynagradzania. Jeśli jest wymóg prawny również regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wszystkie te dokumenty muszą być sporządzone przez specjalistę ds. kadr i płac – sprawdzone pod względem prawnym i podpisane przez każdego zatrudnionego pracownika.
Często jest też tak, że specjalista ds. kadr i płac (specjalista ds. kadr) odpowiedzialny jest za odpowiednią atmosferę w firmach. Służy temu system motywacyjny pracowników oraz zbieranie opinii o pracy czy współpracownikach oraz o propozycjach zmian.
Jako Firma szkoleniowa jesteśmy w stanie przeszkolić tylko z samego zakresu kadrowego – nie zawsze obie funkcje (kadry i płace) muszą być ze sobą powiązane. Czasami są to dwa odrębne działy w firmie. Szczególnie w dużych firmach, gdzie zatrudnianych jest co najmniej kilkadziesiąt pracowników.
Prawo pracy – kurs kadrowy – 40 godzin
• Podstawowe zasady prawa pracy
• Stosunek pracy i umowy cywilno prawne
• Obowiązki pracodawcy i pracownika
• Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika
• Czas pracy
• Urlopy pracownicze i inne nieobecności
• Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem
• Bezpieczeństwo i higiena pracy
• Obsługa programu kadrowo – płacowego Optima
• Obsługa programu Płatnik • MS Excel
Zapewniamy miłą atmosferę, podręcznik, materiały szkoleniowe, skryty, poczęstunek z serwisem kawowym, a przede wszystkim ogrom wiedzy potrzebnej na stanowisku specjalisty ds. kadr.
Spotkania na kursie księgowym odbywają się w tygodniu. Terminy dostosowane są pod grupę uczestników.
1600zł – 1700zł
Kursanci podczas szkolenia pracują na programie Comarch Optima, Insert
Program obejmuje teorie oraz praktykę. Teoria obejmuje zagadnienia: jak założyć działalność gospodarczą, podatek VAT, rozliczanie w ramach księgi przychodów i rozchodów, ewidencja środków trwałych itp. Praktyka to zajęcia w ramach programu Optima.
Certyfikat ukończenia szkolenia oraz zaświadczenie zgodne z MEN.
Aleksandra Juchniewicz
Kontakt telefoniczny w godzinach 8:00 – 20:00
© 2019 Kursanci w Gorzowie Wielkopolskim w Województwie Lubuskim. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.